Белгин и Сезай Шукриеви – полски култури, Генерал Тошево
Белгин и Сезай Шукриеви обработват 8000 дка в с. Къпиново, общ. Генерал Тошево. Отглеждат житни, маслодайни и бобови култури.
Белгин споделя: „Освен основния продукт Meteobot, който е в нашето стопанство, хубаво е, че има и малки, „мини Метеоботчета“, така им казваме ние, които могат да се сложат по полетата и в реално време да се види на кое поле какво количество дъжд се е изсипало. Това е голямо удобство за земеделците, понеже не е нужно след това да ходят да гледат къде колко дъждове са паднали и дали става за работа. Това е за улеснение на земеделеца. Продуктът е супер – за нас.“
Петьо Бошнаков – лозови насаждения, Варна
Петьо Бошнаков отглежда 1 600 дка лозя, малко череши, 300 дка полски култури и 150 дка бадеми близо до Варна.
В разговор с екипа ни, Петьо споделя: „Метеостанцията е интересна с факта, че е напълно автономна и няма нужда от никаква поддръжка. Ние експериментираме вече шести месец. Във всякакви условия. Включително, нарочно е поставена така, че да минават тракторите и да я опръскват, без да се покрива. И не сме имали никакви проблеми до момента, което мен ме удовлетворява.“
„Съвременното земеделие е невъзможно без Meteobot“, коментира Иван Ганев
“Агриком” обработва 10 000 дка в землищата на селата Дропла, Змеево, Кремена, Дъбрава и Тригорци: пшеница – 4000 дка, слънчоглед – 3000 дка, рапица – 2000 дка и царевица – 1000 дка.
– Откъде разбрахте за Meteobot, защо решихте да закупите него и модела за болести за зърнени култури?
„Преди 2 години се запознах с модела за болестите на Horta и разбрах, че той се нуждае от метеорологична станция, за да работи, тогава се поинтересувах кое е най-добро и рентабилно на пазара. За Meteobot разбрах от г-н Желев от АУ Пловдив. „
– Как практикувахте преди да закупите Meteobot, какви проблеми срещахте при проследяването на климатичните и почвените условия на Вашите полета? Срещате ли ги сега?
„Преди да закупя метеостанцията използвах други приложения за прогнозиране, най-вече за валежите в моя район. От както имам Meteobot ползвам само него. Мога да виждам историческите данни на валежите, което е доста полезно и важно за един земеделец.“
– Разкажете наистина ли спестихте разходи от пръскане и приблизително за каква сума става въпрос, по Великден 2018, с помощта на Meteobot.
„Да, благодарение на Meteobot спестих първото фунгицидно третиране на пшеницата. Това е разход от порядъка на 3-4,50 лв на дка. Благодарение на него и модела за болести по зърнените култури на Horta, успях да направя само едно третиране, но в точният момент. Това ми спести доста време и разходи за пръскане.“
– Какви препоръки бихте дали на Ваши колеги земеделци?
„Съвременното земеделие е невъзможно без Meteobot.“
Румен Тодоранов – полски култури, Велико Търново
Румен Тодоранов отглежда житни и маслодайни култури на 15 000 дка в с. Поликраище, обл. Велико Търново. Неговият Meteobot е интегриран към модела за болести по пшеницата Horta.
Румен споделя: „Един от сортовете пшеница, който отглеждам, е Авеню на Лимагрейн. През 2017/2018 г. го бях засял на 1400 дка. С радост мога да кажа, че успях да спестя 2 фунгицидни пръскания, всяко средно по 5 лв. на дка. Отделно имам единични парцели с други сортове, където успях да спестя едно фунгицидно пръскане. Общо за цялото стопанство спестих 34 000 лв. Занапред ще продължавам да залагам на Метеобот, прогнозата и сигнализацията на сортовия модел.“
„Агроцентър“ – полски култури, Попово
„Агроцентър“ произвежда пшеница, слънчоглед, царевица, рапица и други култури. Фирмата стопанисва 27 000 дка в района на гр. Попово.
Собственикът Георги Георгиев разказва: „Използваме Метеобот и модела за прогнозиране на болести по пшеницата Horta от пролетта на 2018 г. През тази година засяхме пшеница, сорт Басмати на КВС Момонт, на 2000 дка. Това е сравнително по-толерантен сорт и за него моделът не показа висок риск от зараза. Затова пропуснахме и двете пролетни пръскания с фунгицид, което ни спести общо 8 лв./дка. Освен Басмати, бяхме засяли и Авеню на Лимагрейн на 10 000 дка. Там пропуснахме едното пръскане. Общата ни икономия през тази година беше около 56 000 лева. За следващата година съм поръчал още един Метеобот за по-далечните ни землища.“